Kilo Vermede Karbonhidratların Önemi

Kilo Vermede Karbonhidratların Önemi

Diyetinizdeki karbonhidratlar size enerji sağlar ve hücrelerinizdeki birçok moleküle yapı sağlar, Ayrıca sindirim sisteminizin sağlığını korumada rol oynarlar ve hatta bazı hastalıkları geliştirme şansınızı azaltmaya yardımcı olabilirler. İşlevlerindeki farklılıklar, gastrointestinal sisteminizin söz konusu karbonhidratı sindirip sindiremeyeceğine bağlıdır. Sindirilemeyen karbonhidratlar, sindirim sağlığınızı ve hastalık riskinizi etkileyen karbonhidratlardır.

Dayanıklı Nişasta

Dirençli nişasta, normalde bağırsağınızda sindirime girebilen ancak bunun yerine sindirim enzimlerinizin etkisine karşı dirençli kalan aynı tür nişasta moleküllerinden oluşur. Dirençli nişastalar içeren yiyecekler, pişirildikten sonra soğumasına izin verilen patates veya makarna gibi karbonhidrat bakımından zengin sebzeler ve tahılları içerir. Çiğ mısır nişastası, ekşi mayalı ekmek ve bazı olgunlaşmamış meyveler de diyetinize dirençli nişasta sağlar. Sindirim enzimlerine tepki vermediklerinden, bu karbonhidratlar emilim için daha basit şekerlere dönüşmezler. Daha ziyade, diyet lifinin etkilerini taklit ettikleri kalın bağırsağınıza sindirilmeden giderler.

Çözünür Lif

Arpa, yulaf, fasulye ve meyvelerde bulunan pektinler ve müsilajlar sindirim sisteminiz tarafından sindirilemez çünkü onları parçalamak için gerekli enzimlerden yoksunuz. Bu çözünür lifler, bağırsağınızdan geçerken suyu çektiklerinde yapışkan bir kıvam alırlar ve bunu yaptıklarında, gıdanın bağırsağınızdan taşınmasını yavaşlatırlar. Bu düşük hız, kan dolaşımınızın glikoz ve kolesterol gibi besinleri ne kadar hızlı emdiğini düzenlemeye yardımcı olur, bu da diyabet ve kalp hastalığı gelişme olasılığınızı azaltmaya yardımcı olabilir veya zaten yaşıyorsanız bu sağlık sorunlarını yönetmenize yardımcı olabilir. Her ikisinin de sağlığa faydalarını en üst düzeye çıkarmak için her gün tükettiğiniz çözünür lif, diyetinizde çözünmeyen lif ile dengelenmelidir.

Çözünmez Elyaf

Çözünür liflere benzer şekilde, vücudunuz çözünmeyen lifleri sindirmek için gereken enzimleri üretmez. Bu karbonhidratlar tam tahıllarda ve sebzelerde bulunan hemiselüloz, selüloz ve ligninden bağırsağınızdan geçen yiyeceklere yığın katar ve atık ürünlerin kalın bağırsağınızdan geçişini uyarır. Bu şekilde çözünmeyen lif, bağırsak hareketlerinizi düzenlemenize yardımcı olur ve kabızlık ve hemoroid vakalarını azaltabilir. Ek olarak, atıkları bağırsaklarınızdan daha hızlı çıkarmak, kolon kanseri gibi sindirim hastalığı olasılığınızı azaltabilir. Çözünmeyen lif ile ilişkili artan hacim, yediğiniz gıdalardan memnun ve tok hissetmenize de yardımcı olabilir, bu da aşırı yemeyi ve kilo alımını önlemeye yardımcı olabilir.

Şeker

Yediğiniz karbonhidratların bir kısmı ürettiğiniz enzimler tarafından sindirilemez, ancak bağırsağınızda doğal olarak yaşayan bakteriler tarafından sindirilebilir. Örneğin laktoz intoleransında vücudunuz bu süt şekerini parçalamak için yetersiz enzimler üretir ve sindirilmeden kalın bağırsağınıza geçebilir. Lahana ve brokolide rafinoz veya elma ve armutta sorbitol gibi diğer şekerler de sindirilemeden bağırsaklarınızdan geçebilir. Bakteriler bu şekerleri sindirdiğinde, hafif ila şiddetli karın rahatsızlığına neden olan gaz üretebilirler. Bu yiyecekleri beslenmenizden azaltmak veya çıkarmak, eğer onları yemek sorun yaratıyorsa bağırsak problemlerinden kaçınmanın tek yolu olabilir.