Vücut Kitle Endeksi Hesaplama ve Anlamları

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama ve Anlamları

Peki, vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle endeksi (VKE), vücudumuzdaki takribi yağ oranını belirten bir değerdir. Vücudumuzdaki bu değerin normal sınırın üzerinde çıkması vücudumuzda fazlaca yağ bulunduğunun bir göstergesidir ve sağlığımız açısından risk anlamına gelir. Aynı zamanda vücut kitle endeksimizi hesaplayarak yetişkin bir bireyin kilosunun boyuna oranla ideal olup olmadığını hesaplamaktır.Vücut kitle endeksi, kişinin ağırlığının, boyunun ölçüsünün karesine bölünerek bulunur. Bu matematiksel işlemin sonucunda elimizdeki değer kişinin vücut kitle endeksi sonucudur.

Peki, vücut kitle endeksimizi hesapladık nasıl değerlendireceğiz?

0 – 18,4: Zayıf

Kişinin boyuna göre yeterli ağırlıkta olmadığını ve zayıf olduğunu gösteren değerdir. Zayıf olmak, birtakım hastalıklar için vücudu hazırlıksız yakalatan bir durumdur.

18,5 – 24,9: Normal

Kişinin boyuna oranla ideal bir ağırlıkta olduğunu uygun ağırlıkta olduğunuzu gösterir. Dengeli beslenmeye devam ederek ideal kilonuzu devam ettirmelisiniz.

25,0 – 29,9: Fazla Kilolu

Kişinin boyuna göre ağırlığının fazla olduğunu belirtir. Kilonun fazla olması gerekli tedbirler alınmadığı zaman birçok hastalığa kapı aralar.

30,0 – 34,9: Şişman (Obez) – I. Sınıf

Kişinin boyuna oranla ağırlığının fazla olduğu, halk diliyle şişman olduğunu gösterir. Şişmanlık maalesef tüm kalp ve damar sorunlarının, tansiyon, diyabet gibi problemlerin anasıdır.

35,0 – 44,9: Şişman (Obez) – II. Sınıf

Kişinin boyuna göre ağırlığının fazla olduğu yine halk diliyle oldukça şişman olduğunu gösterir. Böyle bir durumda sağlık kuruluşlarına başvurmalı normal ağırlığınıza düşmelisiniz.

Son sınıf 45,0 ve üzeri: Aşırı Şişman (Aşırı Obez) – III. Sınıf

Sınıf obeziteye tekabül eden bu oranda acilen bir hekime başvurarak çok hızlı bir şekilde kilo vermenin yollarını bulmalısınız. Birçok ciddi hastalığın riskini barındıran bu oran sağlık açısından çok tehlikelidir.