Sitenizin Başarısını Ölçmek İçin Öneriler

Sitenizin Başarısını Ölçmek İçin Öneriler

İzleme için Tavsiye Edilen Metrikler Her işletme benzersiz ve her web sitesi farklı metriklere sahip olmasına rağmen, aşağıdaki liste neredeyse evrenseldir. Sadece arama motorları için sıralama yükselme adına kritik olan metrikleri ele aldığımıza dikkat edin. Sonuç olarak, daha genel metrikler de dahil edilmeyebilir.

1. Yönlendirilen Ziyaretlerin Arama Motoruyla Paylaşılması Her ay, sitenizin her bir trafik kaynağının katılımını izlemeyi sürdürmek çok önemlidir. Bu, şunları içerir: * Doğrudan Gelen: İzleme kodu olmadan adres çubuğuna yazılarak gelen trafik, yer imleri, e-posta linkleri vb. * Yönlendirilen Trafik: İnternetteki linklerden veya izlenebilen e-posta, reklam & markalaşma kampanyası linkleri * Arama Trafiği: Büyük veya küçük arama motorlarından gönderilen sorgular Hem yüzdeleri, hem de kesin sayıları bilmek, eksik yönleri tespit etmenize ve güncel veriyi zamanla mukayese etmenize yardımcı olur. Örneğin, çarpıcı biçimde sivrilen ama çok da alakalı olmayan yönlendirme linklerinden gelen trafiği gördüğünüzde, heyecanlanmanıza gerek yoktur. Diğer taraftan, arama motoru trafiğiniz ciddi anlamda düşerse, başınız belada olabilir. Bu veriyi, pazarlama girişimlerinizi izlemek ve trafik kazanma çabalarınızı planlamak için kullanmalısınız.

2. Belirli Arama Motorlarından Yönlendirilen Ziyaretler Önde gelen üç arama motoru –Google ve Yahoo-Bing ittifakı- ABD’deki tüm arama trafiğinin %95’ini sağlıyor. ABD dışındaki birçok ülke için (Rusya ve Çin’in dahil olduğu kayda değer istisnalar hariç) arama trafiğinin %80’i sadece Google’dan geliyor. Her bir arama motorunun arama trafiğinize katkısını izlemek birçok nedenden dolayı çok önemlidir: Performans ve Pazar Paylaşımı Arasındaki Rekabeti Kıyaslayın Arama motorlarını sadece geniş çapta değil, ülke ülke de izleyerek, her bir arama motorunun, tahmini pazar paylaşımı doğrultusunda katkı seviyesini kesin olarak görebilirsiniz. Teknoloji ve internet hizmetleri gibi sektörlerdeki talebin, aşçılık, spor veya emlak sektörlerine nazaran, muhtemelen daha çok Google’dan (daha genç, teknoloji meraklısı kitlesinden dolayı) olacağını unutmayın. Potansiyel Düşüşlerde Görüş Kabiliyeti Kazanın Arama trafiğiniz herhangi bir durumda ciddi anlamda düşerse, her bir arama motorunun bununla ilgisini ve kesin katkısını bilmek sorunu teşhis etmekte gerekli olacaktır. Eğer her arama motoru için aynı oranda düşüş varsa, sorun neredeyse kesin olarak erişilebilirlikle ilgilidir. Eğer diğerleri aynı seviyede kalırken sadece Google’da düşüş varsa, muhtemelen tek bir arama motoru için yaptığınız SEO çalışmalarınız yüzünden bir ceza veya düşüş yaşanmıştır. Stratejik Değeri Ortaya Çıkarın SEO için yaptığınız bazı çalışmaların bazı arama motorlarında, diğerlerine oranla daha olumlu sonuçlar vermesi kuvvetle muhtemeldir. Örneğin biz çoğu zaman, sitelerden alınan çok sayıda anchor text linklerin Google’da diğerlerine oranla daha çok pozitif etki yapmasına rağmen, kapsamlı anahtar kelime yerleşimi ve hedefleme gibi site içi optimizasyon taktiklerinin Bing&Yahoo! için, Google’dan daha fazla yararı olduğunu fark ediyoruz. Bir arama motoru için başarı elde ettiğiniz taktikleri belirleyebilirseniz, çalışmalarınıza nasıl odaklanacağınızı daha iyi bilirsiniz.

3. Belirli Arama Motoru Terimlerinden Veya Kelime Gruplarından Gelen Ziyaretçiler Trafik gönderen anahtar kelimeler, istatistik pastanızın önemli bir başka parçasıdır. Anahtar kelime talebindeki yeni trendleri belirlemeye, anahtar kelime terimleri performansınızı ölçmeye ve optimize etme olanağınız olan kayda değer trafik getiren terimleri bulmanıza yarayan düzenli kaynakları izlemeyi sürdürmek isteyeceksiniz. “En iyi” terimler/kelime grupları dışındaki terimler için arma yönlendirme sayılarını izlemeye de önem verebilirsiniz –bunlar şirketiniz için önemli ve değerlidir. Eğer eğim çizgisi yanlış yöne doğru sivriliyorsa, çalışmalarınızın doğru yöne doğru düzenlenmesi gerektiğini bilirsiniz. Tüm dünyadaki arama trafiği geçen 15 yılda sürekli olarak artmaktadır, bu yüzden yönlendirmelerin bir kısmını kaybetmek sıkıntılıdır –sezonluk sorunları (sadece haftanın/ayın/yılın belli zamanlarında rağbet gören anahtar kelimeler) ve sıralamaları (düşüş yaşadığınız veya aranma hacmi düşmüş olan) gözden geçirin.

4. Arama Sorgusu Terimi/Kelime Grubunun Dönüşüm Oranı İşletmeniz için asıl önemli olan şeye sıra geldiğinde, dönüşüm gibi bazı metrikler önem taşır. Örneğin “SEO Araçları” sorgusuyla gelen ziyaretçilerin %5.80’i, ziyaretleri sırasında siteye üye olmuşlardır. Bu, sitemizi bulmak için kullanılan 1000’lerce anahtar kelimeden daha yüksek bir dönüşüm oranıdır. Şimdi bu bilgiyle iki şey yapabiliriz. 1. Sıralamalarımızı inceleyerek “SEO Araçları” kelimesinde ancak 4. sırada olduğumuzu görüyoruz. Şüphesiz daha fazla dönüşüm almak için bu pozisyonumuzu yükseltmeye çalışabiliriz. 2. İstatistiklerimizin bu ziyaretçilerin geldiği sayfayı bize söylemesi sebebiyle, ziyaretçi deneyimini geliştirmek için bu sayfadaki çalışmalara odaklanabiliriz. Bu basit izleme işleminin asıl değeri “çocuk oyuncağı” olmasından geliyor –devamlı olarak dönüşüm yapan ziyaretçiler gönderen anahtar kelimeleri görmek ve hem sıralamaya, hem de ziyaretçilerin ulaştığı hedef sayfanın gelişimine verilen önemin artırılması gerekir. Anahtar kelime grubundan yönlendirilen dönüşüm oranının izlenmesi kesinlikle önemli olmasına rağmen, bütün olay bu değildir. Daha derine inin ve sitenizdeki dönüşümün nasıl başladığı ve bittiğiyle ilgili çok daha ilginç ve uygulanabilir veriler ortaya çıkarın.

5. Arama Motorlarından En Az Bir Ziyaret Alan Sayfaların Sayısı Arama motoru trafiği alan sayfaların sayısını bilmek, genel SEO performansını gözlemlemek için gerekli bir metriktir. Bu sayıyla, indekslemeye –sitemizin arama motorlarının indekslerinde tuttuğu sayfa sayısı- karşı bir bakış açısı kazanabiliriz. Büyük web siteleri (50,000+ sayfası olan) için tüm sayfaların indekslenmesi trafik kazanmak için gereklidir ve bu metrik başarının veya başarısızlığın bir göstergesi olan izlenebilir rakamlar sunar. Site mimarisi, link kazanımı, XML site haritaları, içerik özgünlüğü, meta veriler vb. gibi konular üzerinde çalışırsanız, eğim çizgisi yükselir, çok daha fazla sayfa arama motorlarının sonuçlarında kendi yerlerini edinerek görünür. Arama trafiği alan sayfalar, büyük olasılıkla en iyi uzun vadeli metriktir. Diğer istatistik verileri büyük önem arz etse de, yukarıda belirtilenler, SEO kampanyalarınızdan en yüksek verimi almanız için evrensel olarak kabul görmüşlerdir.