Konut Kredisi Faiz Oranlarının Yükselmesi Piyasayı Nasıl Etkiler

Konut Kredisi Faiz Oranlarının Yükselmesi Piyasayı Nasıl Etkiler

Konut Kredisi Faiz Oranları Neden Yükseldi

Cari açığın büyük bir hız ile yükselmesi ile beraber Merkez Bankasının kredi faiz oranlarına dolaylı ve direkt müdahalelerine bağlı olarak kredi faiz oranlarında bir miktar yükseliş yaşanırken aynı zamanda son aylarda yaşanan siyasi belirsizlikler de kredi faiz oranlarında yukarı yönlü bir hareketliliğin yaşanmasına neden olmuştur. Özellikle de konut kredisi gibi 120 aya varan vadelerle uzun dönemlere yayılan ödemelere sahip konut kredilerinde yaşanan küçük yükselişler bile toplam ödeme tutarına büyük bir yük bindirmektedir. Konut kredisinde yaşanan yükselişlerin kredi kullanarak emlak satın almak isteyen kişileri bir süre daha bekleme mecburiyetine iterken bu da konut piyasasında satışların azalmasına neden olmaktadır.

Yükselen Konut Kredisi Faizleri Piyasayı Nasıl Etkiler

Özellikle de Konya satılık daire alımlarında yaşanan düşüşler ve ilanların sonuçlanmasının daha uzun sürelere yayılması faiz oranlarında yaşanan artışın olumsuz etkilerine iyi birer örnek olarak görülmektedir. Emlak piyasasında yaşanan bu durgunluğa bağlı olarak ellerindeki konutları satmak için acele etmek zorunda olan kişilerin konut fiyatlarında düşüşe geçmeye başlamaları sektörde yaşanan durgunluğu bir miktar kıracağa benzerken yine de çok fazla bir etkilenmenin yaşanması zor gibi görülmektedir. Bu yaşanan düşüş konut almak için nakit para birikimine sahip olan kişiler için büyük bir alım fırsatı olurken yine kredi ile konut almak isteyen kişiler için de belirli hesaplamaları yapmaları gereken bir zamandır.

Konut fiyatları düşük seviyelerde iken fiyatlarda yaşanan bu düşüşü bir alım fırsatı olarak değerlendirmek son derece akıllıca bir davranıştır. Konut kredilerinde yeniden yapılandırma imkanı bulunduğu için alım yapıldıktan sonra konut kredisi faiz oranlarnıda bir düşüş yaşanması halinde kredi kullanılan bankaya başvuruda bulunularak düşen kredi faiz oranları üzerinden yine konut kredisinin hesaplanması sağlanabilmektedir. Böylelikle konutunuzu düşük fiyatlar üzerinden alırken aynı zamanda konut kredisi faiz oranları düştüğü anda yine bu düşük faiz oranları üzerinden konut kredinizin hesaplanmasını sağlamış olur ve avantajlı bir alımda bulunmuş olursunuz. Burada önemli olan alıma uygun olan dairenin bulunması ve bu esnada alım fırsatının iyi değerlendirilmesidir.

www.konyaemlakbul.com