Fiber Optik Sistemler

Fiber Optik Sistemler

Hızlı ve Güvenli Veri İletimi

Bilgi alışverişinin önemli bir unsur olduğu günümüz bilgi çağında, bilginin en hızlı ve güvenli şekilde iletimi önemlidir. Bunun için kullanılan fiber optik sistem hızla gelişmeye ve bilgi iletiminde tercih edilen bir sistem olmaya devam ediyor. Bilgi aktarımını kolaylaştıran, hızlandıran ve güvenli hale getiren fiber optik kablo ile kurulan sistem ışık hızında bilgi aktarımı sağlar. Fiber optik kabloların türleri kullanım alanına göre farklılık gösterir. F/O kullanım alanlarına sayfadan ulaşabilirsiniz.

Fiber Kablo Nasıl Çalışır

Fiber kablolar bilgiyi ışık hızında ileten bir teknolojiye sahiptir. Optik fiberler, birden çok bilgiyi tek seferde bir fiber ile iletebilir. Optik kablo içinde bulunan bir parmak kalınlığındaki liften aynı anda 2400 telefon görüşmesi yapılabilir. Telefon görüşmesinin yanı sıra televizyon erişimi ve internet erişimi de sağlayan bu sistem birçok alanda kullanılabilir. Optik fiber kabloların çalışma prensibi ışığı tam yansıtmasıdır. tr.prysmiangroup.com sayfada farklı türleri ve kullanım alanları yer alan fiber optik kabloların en çok kullanılan türü tek mod ve çok mod fiberleridir. Bilginin iletilmesinde fiber optik kablo bakır tel ve diğer iletkenlere göre daha avantajlı, hızlı ve güvenlidir.

Fiber Optiğin Avantajları

Çok geniş bant genişliği sağlar. Taşıma kapasitesi yüksektir. Bakır tel ve diğer iletkenlere göre daha ince ve hafiftir. Elektriksel yalıtkan olması nedeniyle parazitlenme yapmaz. Bilgi taşıma mesafesi fazladır. Uzun mesafede bile veri kaybı yok denecek kadar azdır. Güvenlidir, bilgi çalınmasına izin vermez.