Şampiyon olan ilk Anadolu takımı

Şampiyon olan ilk Anadolu takımı

Binlerce yıllık bir tarih

Binlerce yıllık bir tarihin mirasını taşıyan Trabzonspor, pek çok açıdan en özel şehirlerimizden biridir. Tam anlamıyla bir kültür mozaiği olan şehirde, çok sayıda uygarlık hüküm sürmüş ve her biri izlerini bırakmıştır. Nitekim Trabzon halkının da kendine özgü gelenekleri, görenekleri ve davranışları bulunmaktadır. Tüm bunların Trabzonspor'a yansıdığını da söylemek mümkündür. Gerçekten de, tüm şehir halkı Trabzonspor'u yakından takip etmekte ve Trabzonspor hemen herkes için büyük önem taşımaktadır.

Benzersiz bir tarihçe

Bu durum, elbette spor kulübünün kendine özgü geçmişinden de kaynaklanmaktadır. Trabzonspor, aslında üç adet yerel takımın bir araya gelmiş halinden oluşmuştur. Bu takımlardan biri olan İdmanspor, kulüp bayrağını bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ten almıştır. Nitekim kulübün ilk teknik direktörü olan Hayri Gür'ün de, yine Atatürk'ten aldığı bir adet askeri madalyası bulunmaktadır. 1967 yılında bugünkü adıyla kurulan Trabzonspor, o tarihten bu yana sayısız başarıya imza atmış olup, Trabzonspor taraftarlarını sevindirmeyi başarmıştır.

Yedi adet şampiyonluk

Trabzonspor, ilk defa şampiyonluk kazanan ilk Anadolu takımıdır. Bu açıdan önemi büyük olup, Anadolu takımlarının da futbol liginde söz sahibi olduğunu göstermiştir. Üstelik bunu milyon dolarlık transferlere gerek kalmadan gerçekleştirmiştir. Geçmişinde yedi adet şampiyonluk bulunan Trabzonspor, emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. Nitekim sadece futbol alanında değil, bayan futbol ligi, hentbol ve basketbol sporlarında da elde ettiği başarılar mevcuttur. Trabzonspor daha uzun süre taraftarlarının yüzünü güldüreceğe benzemektedir.