Kilo Almak İçin En Etkili 6 Yöntem

Kilo Almak İçin En Etkili 6 Yöntem

Son zamanlarda internet kullanıcılarının artması, sanal alemde gerekli, gereksiz bilgilerin de artmasına neden oldu ve bu da kişileri yanlış kilo alma yöntemlerine itmeye sebep verdi. Ancak bilinmelidir ki, kilo almak ile kilo vermek farklı uygulamalardır ve farklı statüde değerlendirilmelidir. Her ne olursa olsun, sağlığınızı tehdit eden hiçbir programa dâhil olmayınız. Genellikle insanların kilo problemi, fazlalıklarından dolayıdır. Daha iyi bir görünüme sahip olmak, hayati fonksiyonların daha rahat gerçekleştirilmesi, daha kaliteli bir hayat gibi nedenlerden dolayı, insanlar kilo vermek için çabalar. Ancak çok az kişide görülen sorunlardan birisi de kilo fazlalığının aksine, az kilo problemidir. Kilo vermek için nasıl yöntemler varsa, kilo almak için de diyetisyenler ve uzmanlarca teknikler geliştirilmiştir. Yazımızda sizlere kilo almak için ideal ve sağlıklı yöntemleri açıklayacağız.

Kilo Almak İçin 6 Kural

1-) Kilo almak için kararlı olmak birinci aşamadır. Eğer kararlılığınızı sürdürürseniz, uzun veya kısa vadede, amacınıza ulaşabilirsiniz. Birinci kilo alma yöntemi olarak karbonhidratların kesilmesinden bahsedebiliriz. Karbonhidratlar, düzenli ve aşırıya kaçılmadan tüketilmeli, ekmek, simit gibi hamurlu gıdalardan da uzak durulmalıdır.

2-) Kilo verme yöntemlerinin başında gelen ve tüm diyetisyenlerin önerdiği bir yöntem olan spor yapmak, kilo almak için uygulanan yöntemlerin de başında gelmektedir. 7’den 70’e her birey, düzenli spor yapmalı, kilo almak istese de; istemese de bu eylemi gerçekleştirmelidir. Peki, spor yaparsak nasıl kilo alırız? Sorusu ise kilo problemi olanların merak ettiği bir konudur. Spor yapmaktan kasıt, yediklerimizin sağlıklı bir şekilde yakımının gerçekleştirilmesidir. Ancak merdiven çıkma gibi aşırı kalori verdiren eylemlerden uzak durmanız daha rahat kilo almanıza olanak sağlayacaktır.

3-) Düzenli bir yemek yeme alışkanlığınız olsun. Öğünlerinizi düzenleyin ve diyetisyen yardımıyla bir programa dahil olun. Öğün sayınız en az 3 olsun. Gece yatmadan 2 saat önce yemek yedikten sonra, bir süre egzersiz veya spor yapıp, uyuyabilirsiniz. Aldığınız kalorinin tümünü yakmadan yatmanız, kilo almanızı zorlaştıracaktır. Yemek yedikten sonra asitli ve alkollü içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

4-) Yemek programlarınızda kalori hesabı yapmaya özen gösterin. Kilo almak için birinci kural kaloridir. Aldığınız kaloriden daha fazlasını harcarsanız kilo verir; daha azını harcarsanız kilo alırsınız. Yemek seçimi yaparken kalorisi fazla olan yemekleri yemeye özen gösterin. Enerji miktarı günlük en az 2500 kalori olmalıdır. Bu kalorinin üzerinde alınan her besin, size fazla kilo olarak dönecektir. Ancak fastfood ürünler, abur cuburlar, asitli ve alkollü içecekler, sigara gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak durmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

5-) Metabolizma hızınızı yavaşlatın. Daha fazla uyuyarak daha rahat kilo alabilirsiniz. Çünkü günün büyük bir kısmını uykuda geçirmeniz, daha az kalori harcatacak ve bünyenizde biriken kalorilerin yakılmamasına neden olacaktır. Bu da kısa vadede kilo almanız için ideal bir yöntemdir. Ancak bu demek olmuyor ki, spor yapmayınız. Spor genç, yaşlı, kilo problemi olan; olmayan herkes için gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur. Hangi şartta olursanız olun, spor yapmayı ihmal etmeyiniz.

6-) Akşam yemeklerinizi, diğer öğünlerden ayrı tutun ve kalori hesabında biraz fazlaya kaçın. En etkili kilo alma yöntemlerinden birisi, akşam alınan kalorilerdir. Akşam yemeklerinde fazla kalori alırsanız, bünyeniz tüm kaloriyi yakamaz ve kilo alırsınız. Öğün sayınız kaç olursa olsun, akşam yemeklerinde biraz daha fazla besin tüketin.