Karakterinize Uygun Meslekler Nelerdir?

Karakterinize Uygun Meslekler Nelerdir?

Kaç yaşında olursak olalım hayatta hep seçimler yapmak zorunda kaldık. Seçim yapmak zorunda kalmaya da yaşadığımız sürece devam edeceğiz. Taa çocukluğumuzda başlar seçimler. En başta ya oyuncaklar arasında seçimler yaparız, ya da şekerlemeler arasında seçim yaparız. Yaş ilerleyip yavaştan büyüyünce de eğitimle ilgili seçimler, arkadaş seçimleri, ortam seçimleri yaparız. Kısacası seçeriz de seçeriz. Hayatla başlayan ölümle biten bir serüven gibidir seçmek. Ama şüphesiz ki hayatta yapmak zorunda olduğumuz çok önemli 2 seçim vardır. Bunların birisi eş seçimidir. Diğeri ise iş seçimidir.

İş ve eş seçimlerinde verdiğiniz bir karar tüm hayatınızı her daim etkileyecek seçimlerdir.

O yüzden en doğru seçimi bunlarda yapmamız lazım. Daha doğrusu mutlu bir hayat için bu 2 seçimi doğru yapmalıyız. Bu iki seçim arasından da birini öne çıkaracaksak da iş seçimidir. İş seçimini doğru yaparsanız başarı gelir. Başarılı bir hayatta da sahip olmanız gereken birçok şeye sahip olmanız çok kolay olacaktır. Doğru iş seçimi yapmak için önce kendinizi iyi tanımanız lazım. Kendinizi tanıyıp, çözümleyeceksiniz ki hangi işte mutlu ve başarılı olabileceğinize karar vereceksiniz. Kendinizi çözümleyip tanıdıktan sonra sıra meslekleri tanımaya geliyor. Kendi özelliklerinizi, isteklerinizi koyun bir tarafa. Sonrasında işin özelliklerini ve isteklerini diğer tarafa koyun, karşılaştırın.

Araştırmalara Göre Bazı Karakterlere Uygun Meslekler

Çözümleme yeteneğiniz yüksekse; mühendis, muhasebe gibi sayısal zekanızı konuşturabilecek meslekleri tercih edebilirsiniz. Yenilikçi ve yaratıcıysanız reklam sektörü, mimarlık, grafikerlik size uygun olabilir.Otoriter kişiliğiniz ağır basıyorsa yönetici, avukat, asker gibi otoritenizin size faydalı olabileceği meslekler olabilir.Çok uyumlu biriyseniz sekreter, insan kaynakları gibi insanları dinleme, yardımcı olma görevi olan mesleklerde başarılı olabilirsiniz. Dışa dönük bir tarzınız varsa pazarlamacı, gazeteci, turizmci olarak meslek edinebilirsiniz. Özverili ve fedakâr bir yapınız varsa; öğretmen olun, doktor olun, hemşire olun. Birebir insanlığa yardım için çalışın.