Mobilya Nerede Boyanır

Mobilya Nerede Boyanır

Günümüzde birçok kişi evlerinde zaman zaman değişimler yapmak ister. Bunun içinde eşyalarını yenilemeyi tercih ederler. Bu yenileme bazen yeni bir eşya almak şeklinde olabileceği gibi bazen de mevcut eşyayı yeniden biçimlendirmek yoluyla da uygulanabilir. Yeni bir eşya almak maliyetli olabileceği içinde bunun yerine var olan eşyalarımızı düzenlemeyi tercih edebiliriz. Böylece ekstra maliyetlerden bir nebze de olsa kurtulmuş oluruz. Bunlar arasında evlerimizde dekorasyon açısından önemli bir yer tutan mobilyaları çoğu kez değiştirmeye gerek kalmaksızın yenileyerek kullanmaya devam edebiliriz. Bu konuda mobilya boyama işlemi oldukça sık kullanılır ve tercih edilir. Bu nedenle mobilya boyama işlemlerinden bahsetmek yerinde olacaktır.

Mobilya Boyama İşlemleri

Yeni mobilya almak birçok kişi için maliyetli olabilir. Bu maliyetleri azaltmanın yollarından biri de mobilyalarımızda küçük değişiklikler yapmakla mümkün olabilir. Ufak dokunuşlarla eski mobilyalarımıza yeni bir görünüm kazandırabiliriz. Tüm ahşap mobilyalar çok büyük bir zorluk yaşamadan boyanabilir ve böylece yeni bir görünüm elde edilmesi sağlanabilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı küçük püf noktalar olacaktır. Bu püf noktalara dikkat ederek eski mobilyalarımızdan faydalanabilir ve yeni bir görünüm edebilirsiniz. Böylece yüksek maliyetlere katlanmak zorunda olmamak mümkün olacaktır.Mobilya boyama işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır.

Mobilya Boyama Teknikleri

- Öncelikle mobilyanızın malzemesini tanımak gerekmektedir. Hangi tür bir ahşap ve malzeme olduğunun tespiti boyama sırasında problem yaşanmasının önüne geçecektir.

- Mobilya boyama işlemini yapacağınız alanın düzenlenmesi önemli bir yer teşkil eder.

- Çevre kirlenmesini önlemek açısından önlemler alınmalıdır. Kirlenmesi muhtemel eşyaların üzeri bir çarşaf vasıtasıyla örtülerek önlem alınabilir. Ayrıca yer zemini üzerine de bir çarşaf serilmesi gerekir.

- Boyama işlemi öncesinde mobilya üzeri iyice silinmeli, tozlu ve kirli olmamalıdır. Aksi halde boyama işlemi esnasında kötü bir görüntü yaratacaktır.

- Silme işlemi ardından mobilyaya zımpara işlemi uygulanmalı ve pürüzsüz olması sağlanmalıdır.

- Zımparalanmış mobilya uygun bir boya türüyle yumuşak bir fırça yardımıyla boyanmalıdır.

- Yapılan boyanın ardından son olarak kurumaya bırakılmalı ve kuruma işlemi ardından gerekirse cila işlemi uygulanmalıdır.

Sonuç olarak eskimiş mobilyaları yenisiyle değiştirmek yerine tekniklere dikkat ederek boyama işlemiyle yeni bir hal almasını sağlayabilir ve daha uzun ömürlü biçimde kullanmaya devam edebiliriz.