Küçük Evde Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Küçük Evde Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde küçük evlerde yaşamak eskisine göre çok daha popüler bir hale geldi ve bu nedenle pek çok aile, bilhassa şehir merkezlerinde, 3+1 evler yerine 2+1, hatta 1+1 evlere geçiş yapmaya başladı. Elbette bunda ev kiraları ve satış fiyatları da büyük bir etken fakat küçük bir evin aslında bambaşka faydaları olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Küçük evde yaşamanın avantajları nelerdir sorusunu sizin için cevaplamaya çalıştık.

Fatura Avantajları

Küçük bir evin ısınmasından tutun da aydınlatması ve soğutulmasına kadar pek çok konuda daha avantajlı olduğu bir gerçek. Daha düşük kaynak kullanarak evinizi daha iyi değerlendirebiliyor, böylece aylık harcamalarınızı ciddi oranlarda kısabiliyorsunuz. Hatta evin perdelerini yıkamak bile küçük bir evde büyük eve göre çok daha kolay olacaktır. Kısabileceğiniz masrafları kesinlikle aklınızdan geçirmeyi unutmayın.

Daha Az Eşya Almak

Büyük evlerin odalarını boş bırakmak istemeyeceğinize eminiz. Dolayısıyla evinizin küçük olması, hem içini doldurmanızı kolaylaştıracaktır hem de mobilyaları değiştirmek istediğinizde daha az masrafla bunu yapmanıza izin verecektir. İki kişilik bir ailenin aslında ne kadar az eşyaya ihtiyaç duyduğunu bir düşünün ve gereksiz yere bir sürü odayı doldurmaya çalışmaktan vazgeçin.

Kolayca Temizlik İmkanı

Az eşya, küçük alan ikilisi evin temizliğini çok daha kolay bir şekilde yapmanıza imkan tanıyacaktır. Bu hem harcamanız gereken eforu azaltacaktır, hem de temizlik malzemelerinden kar etmenize yardımcı olacaktır. Bilhassa karı koca çalışan ailelerde temizlik konusunun zaman zaman ne kadar yorucu olduğunu siz de fark etmişsinizdir, bir evi temizlemek için hayatınızdan zaman çalmayın!

Tamir ve Bakım İşleri

Evde ne kadar az oda olursa o kadar boyanacak duvar, bakımı yapılacak pencere, musluk, avize olacaktır. Bu parçaların hepsinin zamanla eskimesi ve yenilenmesinin gerekmesi, maalesef büyük evlerin potansiyel masraflarının da yüksek olmasına neden oluyor. Dolayısıyla gereksiz harcamalardan kurtulmak için tek yapmanız gereken daha küçük bir evde oturmak.

Daha Sıcak Ortam

Büyük ancak içini dolduramadığınız bir ev, ne yaparsanız yapın soğuk bir hava verecektir. Küçük ancak zevkinize göre döşenmiş bir ev ise size hiç beklemediğiniz bir sıcaklık, samimiyet sunabilir.